Grupa Klimowicz

Cebula

Często płaczemy przy jej obieraniu, ale jest pełna witamin i składników mineralnych. W kuchni dodawana głownie do sałatek i gulaszu. Wykorzystywana do przygotowania domowym sposobem syropu na kaszel. Cebula. Oto kilka ciekawostek z nią związanych.

 

Skąd pochodzi?

Cebula była znana już prawie 5 tys. lat temu na terenie Azji Środkowej (dziś terytorium Iranu, Afganistanu i Turcji). W Polsce cebula spożywana dopiero od XIV wieku.

Zdrowie

Cebula zawiera wiele witamin w tym witaminy: A, C, B1, B2,B6 oraz PP. Warzywo to zawiera liczne składniki mineralne, a wśród nich: magnez, fosfor, żelazo, sód, wapń, potas, krzem, cynk. Działa wzmacniająco, oczyszczająco na organizm, usuwa nadmiar wody z organizmu, pobudza apetyt oraz przyspiesza wydzielanie soków trawiennych.

Uroda

Uważa się, że cebula wzmacnia paznokcie, włosy czyni lśniącymi, a cerę alabastrową. Nacieranie skóry głowy surową cebulą sprawia, że włosy stają się mocniejsze i rzadziej wypadają. Dzięki płukance przygotowanej z łupinek z cebuli włosy zyskują blask. Wykorzystywana jest także w sporządzaniu domowych maseczek do twarzy.

Na ugryzienia

Przyjmuje się, że cebula przecięta i przyłożona do miejsca ukąszenia przez pszczołę bądź komara uśmierza ból oraz usuwa uczucie pieczenia.

Na kaca

Przez wielu cebula jest uważana za zbawienną przy przysłowiowym kacu, może być wówczas spożywana w formie zupy cebulowej bądź po prostu zjedzona bezpośrednio po ugotowaniu.

Do góry